Bélapátfalvai Ciszterci Apátság, 2020.08.07. Videóval, 238db fotóval frissítve!

Frissítve! Képes/szöveges élménybeszámoló, 238 darab fotóból álló galéria, videók!

Előzmények

Régóta nézegettem már erről a csodás helyről a neten fellelhető fotókat, olvastam az élménybeszámolókat, cikkeket, ismeretterjesztő írásokat. Egyre inkább úgy éreztem, hogy ezt személyesen is látnom kell. Ez az érzés akkor erősödött fel bennem, mikor megtudtam a hírt, hogy várhatóan 2020 őszén megkezdődik az apátság felújítása. Én pedig még mindenképpen a felújítás előtti állapotában szerettem volna látni. Tehát július elején elhatároztam magamat, és megkezdtem az utazás megtervezését, előkészítését. Listába szedtem a beszerzendő, utazáshoz szükséges eszközöket, megterveztem az útvonalat, és a vonatos utazást. Google Maps/Street View segítségével elkészítettem egy térképet az apátság megközelítéséhez. Íme, ez volt az:

A terveket pár hét múlva tettek követték, és 2020. augusztus 7-én elindultam Bélapátfalvára.

Az odaút

A vonatom a Keleti pályaudvarról indult:

Útközben elég sok késést összeszedett a vonatom, így fennállt a veszélye, hogy lekésem a csatlakozást Egerben. Szerencsére a késést az út végére sikerült lefaragni 8 percre, a csatlakozó Szilvásváradi vonat pedig bevárta a késett gyorsvonatot, így elértem a csatlakozást. 41 perc gyönyörű tájakon zötykölődés után megérkeztem Bélapátfalvára:

Utam további része Bélapátfalván keresztül vezetett, hangulatos, rendezett utcákon, háttérben a Bélkő hegy látványával:

25 perc gyaloglás után megérkeztem az Apátság látogatói számára kialakított parkolóhoz, pihenőhelyhez. Innen pedig az Apátsági Gyalog Ösvényen haladtam tovább:

15 perc gyaloglás után megérkeztem az apátsághoz:

Megvásároltam a belépőjegyet, és beléptem a templomba. Ottjártamkor a déli mellékhajóba vezető külön kis bejáraton keresztül lehetett bejutni a templomba (ez volt a laikus testvérek bejárata). A főhomlokzaton nyíló bélletes kapu zárva volt. Belépés után hirtelen azt sem tudtam hol vagyok. Nyikorogva becsukódott mögöttem a kis faajtó, és olyan érzésem volt, mintha időutazó lettem volna, és visszarepültem az 1200-as évekbe. Teljesen hatalmába kerített az ódon, középkori hangulat. Ehhez csak hozzátett a hűvös, és a félhomály (ezt sajnos nem adja jól vissza a fotó, mert a valóságban ennél jóval sötétebb volt), és az elképesztő csend, a totális csend. Csak álltam ott percekig, és néztem. Elképesztő élmény ilyen épületekbe belépni. Szó szerint átjárja a testemet a történelem, és szinte látom ahogy ott járkálnak a szerzetesek.

Az apátságnál kb. 2 órát töltöttem, mindent megnéztem, és fotóztam rengeteget. Majd búcsút vettem ettől a csodás helytől, és elindultam vissza a vasútállomásra:

A BZ motorvonat percre pontosan érkezett Egerbe, a Keletibe induló gyorsvonat 8 perc késéssel indult:

12 perc késéssel, 21 óra 17 perckor megérkeztünk a Keleti pályaudvarra, és ezzel véget is ért az aznapi kalandom:

A kirándulás alatt 238 darab fotó készült, melyet az alábbi fotó galériába belépve tudsz megtekinteni. Köszönöm, hogy elolvastad a beszámolómat! 🙂

A templom belső terének körbejárása:

Videók a templom felé vezető Apátsági Gyalog Ösvényről, és az ösvény mellett csordogáló, az apátság mellett található Mária forrásból fakadó kis patakról:

A templom története röviden:

A Bükkben, a Bél-kő lábánál, Bélapátfalván található az ország egyetlen épségben megmaradt, román stílusú, középkori ciszterci apátsági temploma, amelyet a pilisi apátság szerzetesei alapítottak 1232-ben. A 14-15. században gótikus, a 18. században barokk stílusban átalakították, majd a település plébániatemploma lett. A nyeregtetős, háromhajós és kereszthajós templom a ciszterci rend előírásainak megfelelően torony nélkül épült. Déli oldalához csatlakozott a zárt, négyszög alaprajzú monostor a szerzetesek celláival, amelyet ma már csak alapfalaiból rekonstruálhatunk. A latin keresztet formázó apátság falaiból árad a középkor hangulata. Legkönnyebben Bélapátfalváról, az Országos Kéktúra jelzését követve érhetjük el a templomot. Az apátság novembertől március elejéig zárva tart, de nyitvatartási időn kívül előzetes egyeztetés után látogatható. (forrás: www.turistamagazin.hu)

A kolostor építészeti leírása:

A kolostor temploma jellegzetes ciszterci jellegű építmény (ennek megfelelően nincs tornya). Alaprajza latin keresztet formáz, bazilikális elrendezésű, azaz a középhajó magasabb, mint a két mellékhajó. A templom nyugati homlokzata előtt félnyeregtetős előcsarnok is épült, ez azonban nem maradt meg, alapfalait a régészei ásatás hozta napvilágra. A szépen faragott kváderkövekből rakott homlokzat egyik dísze a rózsaablak, a másik pedig a vörös és szürke színű kövekből rakott sorok ritmikus váltakozása (azon a falszakaszon, amely eredetileg az előcsarnokhoz tartozott. A díszesebb főkapu és a laikus testvérek bejárására szolgáló, egyszerű déli mellékkapu a középkorban az előcsarnokból nyílt, ahová a laikus testvérek (conversusok) nagyterméből lehetett bejutni. A templom belső tere tágas, egyenletesen megvilágított. A nyugati oldalon karzat van, amely eredetileg az alapító nemzetség tagjai számára készült, annak tagjai ott hallgathatták a misét. A mai boltozat barokk jellegű, a középkorban magasabb ívelésű, csúcsíves, bordás keresztboltozat fedte a templomhajókat. A mai berendezés barokk, a középkori berendezés ugyanis elpusztult. A templomhoz délről kapcsolódott az emeletes kolostor, amelynek ma már csak némileg fölfalazott alapfalai láthatók. A kerengő hosszúkás. A déli kereszthajó nyugati falában látható az elfalazott könyvtárfülke, ahol kivehető az egykori polcok helye. A sekrestye melletti helyiség volt a káptalanterem, mellette a fogadóterem, a sarkon pedig a nagy szerzetesi munkaterem, amelyben a forrást találjuk. Ennek vizét csatornán keresztül vezették az udvaron épült kútházba. A déli szárnyon a melegedő és a konyha között volt az ebédlő (refektórium). A templomtól délkeletre, hajdani erdészházban kiállítás mutatja be a kolostor történetét, és egy hajdan itt működött kőedénygyár legszebb termékeit.
(forrás: mindenamieger.blogspot.com)

A templom és a hozzá kapcsolódó monostor alaprajza:
(forrás: studhist.blog.hu)

Hasznos, érdekes cikkek az apátságról:

Különleges templomok Magyarországon – 1. rész
https://www.turistamagazin.hu/hir/kulonleges-templomok-magyarorszagon-1-resz
Kirándulás a történelembe – Bélapátfalvai Ciszterci Apátság
https://studhist.blog.hu/2017/05/06/belapatfalvai_ciszterci_apatsag
Bél-kő hegy és a Bélapátfalvai Ciszterci Apátság
https://csodahelyek.hu/2020/06/30/bel-ko-hegy-es-a-belapatfalvi-ciszterci-apatsag/
Hazánk egyik unikuma, a Bélapátfalvai Ciszterci Apátság
https://csodalatosmagyarorszag.hu/hirek/itthon/hazank-egyik-unikuma-a-belapatfalvai-ciszterci-apatsag/
Minden, ami Eger – Bélapátfalvai Ciszterci Apátság
https://mindenamieger.blogspot.com/2016/08/belapatfalvai-ciszterci-apatsag.html
Wikipédia – Bélapátfalvai ciszterci kolostor
https://hu.wikipedia.org/wiki/B%C3%A9lap%C3%A1tfalvai_ciszterci_kolostor

Share:

Author: kovpeter